Ojciec w podróży służbowej
16.jpg

Podobno dzieci nie postrzegają swojego taty jako jednej osoby, ale jako dwie, zależnie od tego, w jakim rodzic jest nastroju. Czyli mamy tatę rozgniewanego i tatę spokojnego. Tatę dobrego i tatę złego. Nie wiem na ile to prawda, ale myślę sobie, że takich tatów to musi być wielka, nieprzeliczona liczba. Np. gorzki tata - po tym, jak jakiś produkt człowiekopodobny przerysuje mu pół samochodu na parkingu i nie zostawi karteczki. Albo tata rozczarowany - po tym, jak jego ulubiona drużyna piłkarska przegra, mimo tego, że takiej drużyny nie ma, bo się piłką zupełnie nie interesuje. Tata szczęśliwy, gdy ta cholerna mozzarella po dodaniu do makaronu nie skłębi się w jedną, serową superkulkę, tylko równomiernie i bezkonfliktowo zjednoczy się z sosem. (Tutaj przestrzegam, aby nie szukać szczęścia w przygotowywaniu dań kuchni włoskiej, tylko w sobie). I tak dalej. I tym podobne taty.

Jednak bez wątpienia tatą najczulszym, najbardziej przepełnionym bezwarunkową miłością i gotowym do każdego poświęcenia jest ojciec w podróży służbowej. I to dokładnie w momencie, kiedy pociąg ruszy, samolot wystartuje, a statek odpłynie i pojawi się pierwsza myśl o dzieciach, z którymi nawet nie było szansy się rano pożegnać, bo jeszcze spały, a każde z nich spało wyjątkowo i na swój sposób. W poprzek lub na wspak, na przekór, w swoim ponadwymiarowym łóżeczku. Chrapiąc, mlaskając lub wydając zgoła odmienny dźwięk, który kiedyś stanie się ludzko-paskudny, a teraz jest dziecięco-słodki. Taki tata wychowałby wspaniałych ludzi, a nieznajomi klepaliby go po ramieniu i ustępowali miejsca w tramwaju, a może i w teatrze.

Szkoda, że żadne dziecko nigdy tego taty nie pozna, bo zanim wróci z tej delegacji, to zawsze jakaś drużyna, której nawet jakoś specjalnie nie kibicuje, straci bramkę po głupim błędzie obrony.

Z mamami jest pewnie bardzo podobnie, chociaż mądrość ludowa mówi, że matka jest tylko jedna. Ale to już historia dla kogoś innego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl